Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Author Archive

Planety wewnętrzne – pierwsza planeta od słońca.

Tak, więc rozpoczynamy naszą przygodę z planetami od Merkurego, najbliżej położonej planecie od słońca. Przedstawię wam teraz ciekawostki o tej niezwykłej niezwykłej planecie.

Oddalona o 58 000 000 km od naszego słońca jest też najmniejszą planetą naszego układu co ciekawostkiwiąże się z tym, że panuje na niej dość niewielkie pole grawitacyjne. Tak słabe, że nie potrafi utrzymać atmosfery, dlatego też Merkury jej nie posiada. Ma rozmiary około 40% objętości Ziemi. Jeśli byś stanął na powierzchni planety to ważył byś 38% wagi na ziemi. Wyglądem przypomina nasz księżyc. Chociaż sama nie posiada ani jednego. Swoją niezwykłościom zachwyca też tym, że doba tam trwa dłużej niż rok. 88 ziemskie dni – tyle trwa rok na Merkurym a doba? 176 dni, czyli pół roku ziemskiego.
Panują na niej bardzo skrajne temperatury z tego powodu, że Merkury bardzo wolno się obraca to przez sześć miesięcy na oświetlonej przez słońce części planety temperatura wynosi mniej więcej 430°C a na nieoświetlonej części spada do – 170°C. Wyobrażacie sobie taką różnice temperatur?
W związku z tym, że planeta nie posiada atmosfery to jej „niebo” jest czarne. Niestety też jest bardzo podatna na uderzenia meteorytów i asteroid. Dlatego jest najbardziej porytą ciekawostkikraterami planetą w układzie słonecznym. Największym kraterem na Merkurym jest „Kotlina Upałów” Jego średnica wynosi 1300 km czyli taki obszar jak z Londynu do Rzymu.

To by było ode mnie na tyle, jeśli napotkam się jeszcze na jakieś ciekawe informacje o tej planecie z pewnością dopiszę.

Miłego czytania.

Category: Bez kategorii  2 Comments

Mroczna strona księżyca obserwuj.

Nie raz zdarzyło ci się obserwować księżyc późną nocą stojąc na balkonie czy wracając samotnie z dobrej imprezy. Być może zastanawiałeś się nad tym dlaczego widzisz tylko jedną stronę księżyca? Ciekawostki na ten temat mówią, że nasz naturalny ziemski satelita „Księżyc” obraca się bardzo powoli bo aż 29 dni.
W tym samym czasie okrąża on ziemię dlatego nie jesteśmy w stanie zaobserwować jego drugiej, ciemnej strony.

 

Ciekawostki

Category: Bez kategorii  Leave a Comment

Prędkość w kosmosie jak to jest możliwe?

Zdawałeś sobie z tego sprawę?

Zapewne miałeś styczność być może w szkole z pojęciem „Rok świetlny”? Jest to jednostka odległości stosowana w astronomii i jest ona równa odległości jaką pokonuje światło w próżni w ciągu jednego roku.
Tak więc jeśli w powiedzmy planetę uderzyła by kometa całkowicie ją niszcząc a ta planeta była by oddalona od nas trzy lata świetlne to zauważył byś, że jej nie ma na niebie dopiero po trzech latach od destrukcji. Dlaczego? Bo obraz planety dotarł by do ciebie dopiero po trzech latach.

 

Ciekawostki

 

Category: Bez kategorii  Leave a Comment