Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Cena grosza jak myślicie jaka?

Zastanawiałem się kiedyś ile kosztuje wyprodukowanie jednego grosza, pogrzebałem trochę w wujku google i znalazłem ciekawostki na ten temat.Niestety nie dowiemy się dokładnie ile kosztuję wyprodukowanie jednego grosza ponieważ jest to tajemnicą Narodowego Banku Polskiego. Natknąłem się na pewien artykuł gdzie autor starał się oszacować wartość groszówki i wyszło, uwaga! 8 groszy. Wliczając w to wytworzenie materiału potrzebnego do produkcji monet czyli, mosiądzu manganowego, kosztu wybicia monety, koszty transportu itp. Na innym forum znalazłem informacje, że wartość monety jedno groszowej wynosi 5 groszy, czyli o wiele mniej niż szacował autor artykułu.

Czyli możemy przyjąć, że wyprodukowanie monety wynosi mniej więcej od 5 do 8 groszy.

Możemy więc wyciągnąć jeden wniosek. Wartość wyprodukowania monety jedno i dwu groszowej jest o wiele droższa niż sama wartość tej monety co za tym idzie produkując takie monety NBP odnosi straty. Dlatego Bank rozważał wycofanie z obiegu monet 1 i 2 groszowych.

 

Ciekawostki

Category: Bez kategorii
You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.
One Response
  1. If you even think concerning it, you are most likely even getting a greater deal.
    Remember, too, that there is a huge difference between what you want and what you need.
    A public auction must be announced in a newspaper of general circulation at least 2 days
    prior to the date of sale.

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>